PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 18.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

11. mezinárodní folklorní festival FRÝDEK - MÍSTEK 2005 skončil pod vlajkou CIOFF

Tisková zpráva
Tancem, hudbou a zpěvem žil šest dní Frýdek-Místek a jeho okolí. Báječné počasí od úterý do nedělní noci doprovázelo 672 účastníků 11.mezinárodního folklorního festivalu, který tisícům diváků v mnoha programech nabídl nejeden neopakovatelný zážitek. Milovníkům folklóru se představilo osm zahraničních a jedenáct domácích souborů a kapel. Nechyběli ani zpěváčci lidových písní. Programy jiných žánrů obohatil Dechový orchestr VP a Šuba-Duba band.
Jako každoročně se ve Frýdku-Místku, Vratimově, Frýdlantě n.O., Jistebníku, Bašce, Kunčicích, na Hukvaldech setkaly děti škol se zahraničními účastníky - soubory ze Slovenska, Ruska, Běloruska, Francie, Koreje a Jordánska, na výchovných koncertech. Koncert muzik na Frýdeckém zámku je vzácnou příležitostí pro muzikanty souborových kapel představit své kvality a specifika a změřit síly s ostatními skupinami. Pátek již tradičně je pro zahraniční účastníky kombinací výletů po památkách, turistických či sportovních atrakcích a koncertů pro diváky, které pořádají hostitelské obce našeho regionu - kromě již zmíněných obcí se hostitelských povinností pečlivě ujímá soubor Ondřejnica ve Staré Vsi. Od pátečního podvečera do nedělního oběda folklorní akce v historickém centru Místku v pořadech příznačně nazvaných Roztančené náměstí strhly mnohé diváky natolik, že se přidávali k účinkujícím.
Soubor Festiloir ze střední Francie přivezl do kraje pod Lysou horou půvabné tance z regionů Berry, Bretaně a Provence. Pěveckými, hudebními a tanečními vystoupeními opakovaně roztleskal publikum běloruský soubor Zoračka v krojích ze 17.století. Obrovský aplaus sklízel také dětský kozácký soubor Kazačok z ruského Urjupinska, který je družebním městem Frýdku-Místku. Vystoupení slovenských souborů Kelčovan a Topľan i polské skupiny tanečníků a zpěváků Vladislavia opět potvrdila, jak blízký nám je folklór sousedů. Mimořádně působivé rituály, obřady s náboženskou tématikou a zaříkávání předvedl jihokorejský soubor z města Incheon. Obřadnými tanci zaujal také jordánský převážně mužský soubor Al Ramtha, jehož tanečníky doprovázela muzika s mimořádně impozantními výkony bubeníka.
Aplaus a ovace patřily i tanečníkům a zpěvákům Doliny ze Starého Města u U.Hradiště a litovelské Hanačky. Své kvalitní zastoupení měl i náš region, který reprezentovaly soubory: Beseda z Metylovic, Malá chasa z Frýdlantu, Ondráček, SLPT Ostravica a Malá Ostravica či cimbálové muziky Graj, Rozmarýn a Šidla z Frýdku-Místku. Mladí tanečníci, muzikanti a zpěváčci z pořádající Ostravičky opět potvrdili, že ačkoli je to soubor amatérský, má úroveň profesionálního tělesa. Se svými rodiči, staršími členy či kamarády se výborně uplatnili jako organizátoři prvotřídních kvalit. Chvála hostů patří i spolupořadatelům: ZUŠ, Muzeu Beskyd, Národnímu domu, SLPT Ostravica, 7.ZŠ a VOŠ Goodwill. O kulinární zážitky se postaral tým školní kuchyně 7.ZŠ, o kvalitní ubytování hotelový dům Paskov a Domov mládeže při SPŠ.
Festival vyvrcholil v neděli večer galakoncertem, během něhož představitelka Mezinárodní rady pořadatelů folklorních festivalů PhDr. Vlasta Ondrušová předala frýdecko-místeckému festivalu certifikát a vlajku světové folklorní organizace CIOFF. Tímto slavnostním aktem se náš festival zařadil mezi 300 nejvýznamnějších festivalů, konajících se v devadesáti zemích světa.
Frýdecko-místecký festival byl finančně podpořen městem Frýdek-Místek, z grantu Občanské volby Plzeňského Prazdroje, Ministerstvem kultury ČR a celou řadou sponzorů na čele s generálním partnerem - firmou Pfizer. Osobní záštitu nad festivalem převzala starostka města Ing.Eva Richtrová.
Hlavními mediálními partnery byli: Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Frýdecko-místecký a třinecký Deník.

Zpracovala: MUDr.Eva Geryková, prezident festivalu, 2005-06-23

Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 22.06.2005 v 09:51 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA